Ebben a bejegyzésben a növényi eredetű, szintetikusan előállított alapanyagokról lesz szó.
A természetben előforduló szálak felhasználásán túl a huszadik században megjelentek a növényi rostokból vegyi eljárással készített szálak. Hogy mit jelent ez pontosan? Ezeket a rostokat (pl. fáknak a rostjait) pépesítik, majd ebből a pépből képezik a szálat, amit aztán fonallá sodornak. Az így készülő anyagoknak, mivel szintén cellulóz alapúak, a pamuthoz hasonló tulajdonságai vannak: jó nedvszívó képességűek, bőrbarátak, kellemes viseletnek számítanak. A növényi szálakhoz képest általában lágyabb esésűek, és könnyebben kezelhetők: kevésbé gyűrődnek, és kevésbé érzékenyek a hőre.
Akkor válaszd ezeket, ha nyári ruhához keresel a selymet helyettesítő, vagy a pamutnál, lennél kevésbé gyűrődő, természetes hatású alapanyagot, sőt, egyes változatok ideálisak alsóneműk vagy akár sportruházat készítéséhez is. Magyarországi méteráru-boltokban elsősorban viszkózzal és modállal találkozhattok.
Viszkóz
A viszkóz előállításához szükséges rostokat különböző, gyorsan növő fajtákból nyerik ki, mint az eukaliptusz, a bükk, a fenyő, a bambusz vagy akár a szója. A legismertebb alapanyag ebben a kategóriában, amit széles körben alkalmaznak. Előállítása környezeti szempontból, bár növényi eredetű, igencsak ártalmas, mert gyakran nem figyelnek oda a felhasznált növények pótlására, valamint a szálképzés során használt vegyi anyagok megfelő elvezetésére és újra felhasználására. A viszkóz lágy esése miatt elsősorban a selyem helyettesítője.
Modál
A modál a viszkóztól az előállítás módjában tér el. Anélkül, hogy nagyon részletesen belemennénk a vegyi eljárások útvesztőjébe, a legfontosabb különbség az, hogy a modál nagyobb szakítószilárdságú, így vékonyabb szálak képezhetők belőle anélkül, hogy veszítene tartósságából. Emiatt a modált leggyakrabban fehérneműk, alsóruházati termékek elkészítéséhez használják fel, de közkedvelt alapanyag nyári, légies ruhadarabokhoz is.
Lyocell
A lyocell abban tér el a viszkóztól és a modáltól, hogy a szálképzéshez használt nátrium-hidroxidot egy nem mérgező, természetes eredetű összetevővel váltják ki, ami könnyebben szűrhető és újrahasznosítható, aminek köszönhetően az egész folyamat környezeti hatása jelentősen csökken. Ez a csere ráadásul viselési szempontból is előnyökkel jár, ugyanis a lyocell magasabb nedvszívó képességgel rendelkezik és légáteresztőbb is társainál.
Lenzing
Az oszták Lenzing gyár ezt a gyártási folyamatot még fenntarthatóbbá téve nem csak, hogy closed loop rendszert alakított ki, de maga a felhasznált cellulóz is fenntartható gazdálkodásokból, gyorsan növő eukaliptuszfákból származik. Ezt a lyocellt Tencel® néven szabadalmaztatták, és fonal formájában értékesítik textilgyáraknak.
A Lenzing gyárban modált is állítanak elő, szintén odafigyelve a felhasznált vegyszerek újrafelhasználásra és az energiatakarékos előállításra.
+1Kupró
A kupró a pamuttermesztés hulladékából – a gyapot fel nem használt részeiből – készített, selyemszerű, lágy esésű alapanyag. Ez már önmagában egy környezetbaráttá teszi, ráadásul az eljárás során felhasznált vegyszereket ebben az esetben is újra felhasználják. A kupró, mivel a pamuthoz hasonló szerkezetű, ráadásul könnyen festhető is. Nagyon jó légáteresztő, ellenáll a nyúlásnak és hipoallergén.
Reméljük, kicsit érthetőbbé tettük azt, hogy mit is jelent ez a kategória, és ha egy viszkóz ruhátokat megfogjátok, már érteni fogjátok, miért olyan hasonló a pamuthoz, és miért lágyabb mégis annál:)
Ha szeretnétek megtudni, hogyan tudtok ezekhez az alapanyagokhoz hozzájutni, mik a mi jól bevált lelőhelyeink, illetve tovább olvasnátok a témában, akkor kattintsatok, és iratkozzatok fel heti hírlevelünkre, melyben részletesebben foglalkozunk a témával!
Comentários